Vývoj
HgIS je vyvíjen na Fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci se značnou pomocí studentů informatiky a našich subdodavatelů.
Je možno vyvíjet další analytické a simulační nástroje a exporty do speciálních nástrojů pro vyhodnocování. Mezi takové patří např.:
- Přehledová zobrazení (dashboard) na serveru Pentaho (PBA) za pomoci Community Tools (CTools)
- Detekce anomálií v časových řadách 1)
- Separace základního odtoku
- Vyhodnocení čerpacích zkoušek
- Export dat, např. do Geochemist’s Workbench (GSS – Geochemist's spreadsheet) pro vizualizaci a geochemické modelování a do PHREEQC pro geochemické modelování, případně integrace pomocí Reaktoro
- Výpočet geochemického pozadí 2)
Dále je možno přidávat další funkcionalitu jako např.:
- Import dat z dalších zdrojů (dataloggery, čidla, sítě IoT, SEKM, …)
- Lokalizace4) uživatelského rozhraní, názvů veličin, reportů atd.
Prvním ryze praktickým krokem pro nasazení systému v organizaci je vytvořit transformace dat ze zdrojových formátů (formuláře, laboratoř, existující systémy, dataloggery atd.). Budeme rádi za zaslání takových formátů, abychom mohli implementovat jejich načítání do systému a bezplatně přizpůsobit systém vašim potřebám.
HgIS vznikl částečně v rámci projektů finančně podpořených Technologickou agenturou ČR:
- TA02020177 Informační systém pro podporu rozhodování o využití krajiny po rekultivaci (MARE)
- TA04020207 Informační systém pro analýzy a predikce zásob podzemní vody v závislosti na lidské činnosti a klimatických změnách (ZÁVOD)
- TD03000037 Informační systém pro podporu rozhodování pro urbanistická plánování inteligentních sídel a infastruktury (URBAN)
HgIS vznikl jako dílčí výsledek v rámci těchto projektů. Je to soubor některých komponent IS MARE, IS ZÁVOD a IS URBAN rozšířený o komponenty vzniklé mimo tyto projekty. HgIS je na rozdíl od nich zaměřen na potřeby hydrogeologů v konzultačních firmách. Uvedené informační systémy přináší navíc automatizovaný sběr měření v reálném čase, alternativní pokročilé uživatelské rozhraní, analýzy dat, specializované modely, multikriteriální analýzy, funkce expertního systému pro oblast geotechniky, geochemie, hydrologie stojatých vod a mnohé další. Ostatní komponenty nevyužívají platformu Pentaho.
Vzdělávací a obecně informační část tohoto webu vznikla částečně v rámci projektu „Environmental Engineering“.