Obsah
Psaní odborného textu
Styl
- Rozdíl:
- český sloh: kreativita – snaha neopakovat stejná slova
- anglosaské esej: jednoduchost a strukturovanost, konzistence pojmů — Podle amerického odborného stylu má být text především srozumitelný, jasný a dobře strukturovaný. Na začátku každého odstavce má být topic sentence – věta obsahující klíčové tvrzení, které je ve zbytku odstavce podepřeno argumenty a vysvětlením (SEE – Statement, Evidence, Explanation). Pokud z odstavce přečtete pouze topic sentence (která bývá na začátku), víte o čem je odstavec. V rámci článku se pak hlavní body představí v úvodu, rozvedou v hlavní části a shrnou na závěr.
- odborný styl (osobní × neosobní): V odborném textu píšeme spíše „Byly provedeny pokusy“ než „Provedl jsem pokusy“. Pokud je třeba zdůraznit osobní názor, je možné napsat: „Autor získal cenné zkušenosti, které uplatní …“
To však neznamená, že máme psát „Byl léčen nejlepšími lékaři“, když je možné říci srozumitelněji: „Léčili jej nejlepší lékaři“. Rod činný je srozumitelnější. - hedging – zpochybňování vlastních závěrů (používání slov jako: pravděpodobně, ukazuje, indikuje), nikoliv, „Je to tak ta tak.“ atd.
- Při psaní nezapomeňte na trivium1)
- rétorika – vědět co chci sdělit, nebýt v defenzívě zkoušeného, ale chtít něco předat
- logika – logicky uspořádat (struktura textu)
- gramatika – formální náležitosti (pravopis, grafické zpracování) utvářejí první dojem
Tipy pro psaní BP, DP
- začněte vytvořením struktury (názvy kapitol)
- nezačínat u úvodu, ani u závěru (ty psát až nakonec)
- cílová skupina: vedoucí práce, komise; nikoliv široká veřejnost
- co nejkonkrétnější formulace, podložená tvrzení
- obecné informace a teorie jen v rozsahu, který je potřebný pro mou vlastní práci
- Psaní bakalářky (cituji studijní informační zdroje) × článek (odkaz jen pro specifické věci)
Kancelářské balíky (Sciflow, MS Word)
Pokyny (TUL)
- PLÍVA, Zdeněk, Jindra DRÁBKOVÁ, Jan KOPRNICKÝ a Leoš PETRŽÍLKA, 2023. Metodika zpracování bakalářských a diplomových prací. 4. upravené vydání. Technická univerzita v Liberci. ISBN 978-80-7494-668-4.
- Totéž v angličitně2)
- PETRŽÍLKA, Leoš, 2023. LibreOffice Writer verze 7.5: Tipy pro akademické a školní práce. Technická univerzita v Liberci. ISBN 978-80-7494-674-5. Stáhnout PDF.
Zdroje pro psaní v Angličtině
- DeepL – automatický překladač (lepší než Google Translate)
- Grammarly.com – kontrola pravopisu (Word, prohlížeč, aplikace) včetně vysvětlení.
- TUL má Grammarly Premium, ale je třeba získat licenci.
- Lingea – slovníky (online, alikace v mobilu), kontrola gramatiky
Přístupy k vědecké argumentaci (upraveno podle Kaplana, 1966). Zdroj
Pokročilé (pro autory vědeckého článku)
- databáze odborných frází
- v angličtině: Academic Phrasebank
- v češtine: Frázová banka
- Writefull – zaměřeno na psaní odborného textu. Na rozdíl od jiných podobných nástrojů byl speciálně navržen pro korekci odborných textů v angličtině, a liší se také tím, že používá jazykové modely založené na umělé inteligenci a průběžně se „učí“ z textů milionů publikovaných odborných článků. Writefull koriguje gramatiku, použití odborné terminologie, interpunkci, pravopis a stylistiku.
Pochybné časopisy
Oficiální stanovisko TUL k publikacím v nakladatelství MDPI
Shrnutí a interpretace Petra Šidlofa (FM TUL, 12. 11. 2024):
- TUL doporučuje pečlivě zvažovat publikování v MDPI (Frontiers a jiných nakladatelství s opakovaně zpochybňovanou kvalitou recenzního řízení) a zdržet se spolupráce formou přípravy zvláštních vydání aj.
- TUL upozorňuje, že v budoucnosti nemusí být takové výstupy považované za plnohodnotné. Publikovat v MDPI není zakázané a v některých případech to může dávat smysl, ovšem příliš velký podíl publikací v MDPI může znamenat pro jednotlivce i organizaci reputační problém.
Tato opatření jsou v naprostém souladu s většinovým pohledem naší fakulty na nakladatelství MDPI a s doporučeními, která už několik let zmiňujeme například při jednáních oborových rad doktorských studijních programů. Doktorandy tímto upozorňuji, že v souladu se směrnicemi 1/2020 a 3/2016 impaktované články v MDPI jsou i nadále uznány pro účely obhajoby dizertační práce, ovšem pro výpočet publikačního stipendia budu počítat koeficient na dolní hranici rozsahu.
1)
3 ze 7 svobodných umění. Ve středověku vyučováno na artistických fakultách (fakultách svobodných umění). Trivium se bralo v bakalářském stupni, kvadrivium v magisterském. Zde se jedná o mnemotechnickou pomůcku.
2)
PLÍVA, Zdeněk, Jindra DRÁBKOVÁ, Jan KOPRNICKÝ and Leoš PETRŽÍLKA, 2019. Guidelines for writing bachelor or master thesis. 2nd edition. Liberec: Technical University of Liberec, Faculty of Mechatronics. ISBN 978-80-7494-456-7.
3)
HENDL, J. Přehled statistických metod: analýza a metaanalýza dat. 3., přeprac. vyd. Praha: Portál, 2009. 696 s. ISBN: 80-7367-482-3.
Poslední úprava: 14.11.2024