AI pro práci s odbornou literaturou
Obecné
- Perplexity – odpovídá na otázky, ale nekecá a cituje zdroje
- ChatGPT – pomůže s jazykem; inspiruje, navede na další klíčová slova
- NotebookLM – z vámi vložených dokumentů (či odkazů na web) udělá souhrn a anglicky namluví podcast (rozhovor o obsahu)
- Google AI Studio – diskuse nad sdílenou obrazovkou; aplikace (TypeScript)
- Grok – Josef Chaloupka doporučuje pro programování
Uměligence – David Grudl (včetně podcastu)
Deep research
= Hloubkový výzkum
Vyhledává na internetu, analyzuje výsledky, … stále dokola.
Když se zeptáte v češtině, bude hledat především české zdroje.
Je vhodné chatu nahrát rozepsanou semestrálku a plné texty článků, které nemá k dispozici.
Zdarma v:
- DeepSeek (DeepThink) …
Akademické
- Scite_ multioborová databáze s analytickým AI asistentem. Kromě plných textu i citace a citační kontext, (lze zobrazit přesná znění, která potvrzují, nebo vyvracejí konkrétní závěry).
- Má nakoupeno TUL. Klikněte na Sign in a přihlaste se přes Google, následně Shibboleth. info v češtině
- Součástí služby je také nástroj scite_ Assistant, který ověřuje texty vytvořené umělou inteligencí (včetně ChatGPT) a zajišťuje, aby nebyla uváděna nepravdivá tvrzení, přičemž uvádí zdroj odkazu pro každý výrok.
- Consensus – zaškrtnout Synthesize; není česky
Is Elicit search a full replacement for systematic review database search?No. We recommend using Elicit as a supplement to traditional database search in systematic reviews. Because Elicit uses semantic search instead of keyword search, it will often uncover papers you might otherwise miss.
Další (M. Zizienová) nebo spíš novější.
Tomáš Foltýnek: Umělá inteligence a akademická etika
Jak citovat AI (Marta Zizienová)
Využití umělé inteligence při výuce a tvůrčí práci (směrnice rektora TUL) — Výňatek:
… Technická univerzita v Liberci tento trend akceptuje a podporuje využívání nástrojů umělé inteligence při výuce, psaní vysokoškolských kvalifikačních prací a tvůrčí práci. … Zásadním etickým principem je odpovědnost autora/uživatele umělé inteligence. Při využívání nástrojů umělé inteligence se autor/uživatel řídí následujícími pravidly:
- Za výsledek odpovídá autor (zaměstnanec, student). Umělou inteligenci lze využívat pro různé podpůrné činnosti, ale autor odpovídá za správnost jejích výsledků, pokud se je rozhodne použít.
- K výstupům umělé inteligence je třeba přistupovat kriticky. Mohou vycházet ze zastaralých dat, mohou se v nich projevovat náhodné faktory a jiné obtížně předvídatelné vlivy.
- Nástroje založené na umělé inteligenci nejsou považovány za spoluautory díla ani se neuvádějí v seznamu použité literatury.
- Použití nástrojů tohoto typu je třeba v textu výslovně uvést, včetně jejich konkrétní identifikace, například větou „Při přípravě textu byl využit program ChatGPT 3.5.“. V závislosti na míře jejich využití případně upřesněte, ve kterých konkrétních částech práce byly využity. Bez upřesnění bude deklarace vztažena na celou práci. Nepřiznané využití nástrojů umělé inteligence je v principu stejné jako práce psané na zakázku (což je považováno za jednu z forem plagiátorství).
- Při přípravě vědeckého textu je třeba respektovat pravidla časopisu či konference, kde text má být publikován.
Využití nástrojů umělé inteligence není dovoleno při ověřování znalostí v rámci zápočtů a zkoušek, nestanoví-li vyučující jinak.