Trvalý odkaz sem:
is.gd/metody
Práce s informačními zdroji
- Odborné podklady jsou na tomto webu, testy jsou na e-learningu MVPB (odkaz vlevo).
- Položky 🔒 jsou skryté i když je vidíte, když promítám.
Úvod
Prezentace UDI do slidu 29 (slidy obsahují informace, které jsou uvedeny i v jiných Dokumentech Google)
- UDI 1 (do 28. minuty)
Pavel Jungwirth: Publikuj nebo zemři! 2) – populárně pojaté líčení o tom, co je vědecký článek, a o jeho cestě od napsání k vydání.
Dobrovolný domácí úkol: Vytvořit strukturu své vysokoškolské kvalifikační práce tak, aby do ní bylo možno „házet“ obsah. Stáhnout si plný text článku (například na ScienceDirect) a identifikovat v něm jednotlivé části a prohlédnout si, jak je citována literatura.
- PLÍVA, Zdeněk, Jindra DRÁBKOVÁ, Jan KOPRNICKÝ a Leoš PETRŽÍLKA, 2019. Metodika zpracování bakalářských a diplomových prací. 3. upravené vydání. Liberec: Technická univerzita v Liberci, FM. ISBN 978-80-7494-455-0.
- Totéž v angličitně3)
Informační zdroje
Scholarcy – strukturované shrnutí vědeckého článku (zdarma a bez registrace, i když se to nezdá)
🐭 Cvičení vyhledávání — V tabulce si vyberte jeden vyhledávač a předveďte vyhledávání v něm pro účel vaší BP/DP či projektu atd. Nepřipravujte si slidy. Ukažte zajímavosti, obtíže, praktické tipy. Vyhodnoťte užitečnost. Nenuďte. Velmi stručně zopakujte, co bylo řečeno o daném vyhledávači na přednášce. Stručnost a výstižnost je velikou ctností!
Citace
🐭 Společné psaní semestrální práce, veřejné vystoupení
🐭 Pokročilé vyhledávání
- Bellingcat's Online Investigation Toolkit (OSINT – open source intelligence)
- např. Forensically
Duševní vlastnictví
Metodologie vědy
Doplňková témata
Liberecké knihovny
Jak dál
- Pro doktorandy: Na Akademii věd v Praze: Kurz základů vědecké práce, kurz Academic Writing. Publikujte vlastní články a recenzujte články jiných (například s pomocí „sociální sítě“ Publons).
1)
Důležité pojmy: plakátové sdělení (poster), konferenční sborník (proceedings), vědecký časopis (journal), vydání (edition) × edice (series), ročník či svazek (volume), číslo (issue), článek (paper, article), souhrnný článek (review paper), recenzní řízení (peer review), šedá literatura, ISBN, ISSN, DOI, struktura odborného textu (IMRD).
3)
PLÍVA, Zdeněk, Jindra DRÁBKOVÁ, Jan KOPRNICKÝ and Leoš PETRŽÍLKA, 2019. Guidelines for writing bachelor or master thesis. 2nd edition. Liberec: Technical University of Liberec, Faculty of Mechatronics. ISBN 978-80-7494-456-7.
4)
Důležité pojmy: citační, bibliografická, fulltextová a faktografická databáze, Scopus, Web of Science
5)
Důležité pojmy: souborný katalog, Google Scholar, šedá literatura, theses.cz, Národní úložiště šedé literatury, deep web
6)
Důležité pojmy: Harvardský systém, [ ], kurzívou, Ed. …, ČSN ISO 690:2011, citát.
7)
Důležité pojmy: právo průmyslového vlastnictví, patent, užitný vzor, copyleft, public domain, Creative Commons, licence GNU, permisivní licence. Význam vlastností licencí CC: BY
, NC
, ND
, SA
.
8)
Důležité pojmy: vnímatelné dílo, práva osobnostní, práva majetková, práva k databázi, zánik autorských a souvisejících práv (70, 50, 15 let), volné dílo, zákonné licence, zaměstnanecké dílo, školní dílo, třístupňový test, užití pro osobní potřebu.
9)
Důležité pojmy: impakt faktor, recenzní řízení; indukce, dedukce, hypotéza, vědecká teorie, paradigma, falzifikovatelnost, Occamova břitva
10)
Důležité pojmy: RSS, Atom, podcast, filtrování výsledků (aby se nezobrazovaly všechny novinky)
11)
Dobrovolný úkol: Zprovoznit RSS čtečku a načíst do ní kanály týkající se odborného zájmu (zejména vyhledávání v bibliografické databázi a kdo cituje daný článek). Budete tak provádět průběžnou rešerši. Prokažte screenshotem v semestrální práci či zdůvodněte, proč RSS nepoužíváte.
12)
Důležitý pojem: Meziknihovní výpůjční služba
13)
Je třeba vědět, že následující elektronické informační zdroje jsou dostupné přes KVKLi: ASPI. Vědět, že krajská knihovna je příjemcem povinného výtisku knih (neperiodických publikací) vydaných v daném kraji a všech periodik.
Poslední úprava: 22. 03. 2023