Kamil Nešetřil

Podklady pro výuku

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Slovníček pojmů – převzato z Wikipedie

Bezpečnost


Snippet from Wikipedia: Denial of service

Denial-of-service (DoS) (česky odepření služby) je typ útoku na internetové služby nebo stránky, jehož cílem je cílovou službu znefunkčnit a znepřístupnit ostatním uživatelům; může k tomu dojít zahlcením obrovským množstvím požadavků či využitím nějaké chyby, která sice útočníkovi neumožní službu ovládnout, ale umožní ji znefunkčnit. Podtypem útoku DoS je tzv. distributed denial-of-service (DDoS), při kterém je pro zahlcení cílové služby požadavky využito velké množství počítačů z různých geografických lokalit ("distribuovaných").

Projevy

United States Computer Emergency Readiness Team definuje příznaky DDoS útoku takto:

  • neobvyklé zpomalení služby (při otvírání souborů nebo prostém přístupu),
  • celková nedostupnost části nebo celých stránek,
  • nemožnost se ke stránkám připojit a
  • extrémní nárůst obdrženého spamu.

Splnění některých podmínek ale ještě neznamená DoS útok, může jít o prostý výpadek zaviněný hardwarem nebo softwarem samotného serveru bez cizího zavinění.

Typy útoku

Všechny typy se vyznačují několika společnými charakteristikami:

  • zaplavení provozu na síti náhodnými daty, které zabraňují protékání skutečných dat,
  • zabránění nebo přerušení konkrétnímu uživateli v přístupu ke službě,
  • narušení konfiguračního nastavení,
  • extrémnímu zatížení CPU cílového serveru,
  • vsunutím chybových hlášení do sekvence instrukcí, které mohou vést k pádu systému,
  • pád samotného operačního systému.

ICMP floods

Smurf attack spočívá na chybné konfiguraci systému, který dovolí rozeslání paketů všem počítačům zapojených v síti přes broadcast adresu. Pak stačí aby odeslaný paket měl dostatečnou velikost aby nebyl odfiltrován a všechny počítače v síti ho budou muset přijmout a zpracovat.

Snippet from Wikipedia: Phishing

Phishing (někdy převáděno do češtiny jako rhybaření) je typ internetového podvodu, používaný k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) v elektronické komunikaci. K nalákání důvěřivé veřejnosti komunikace předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, aukčních webů, on-line platebních portálů, úřadů státní správy nebo od IT administrátorů.

Principem phishingu je typicky rozesílání e-mailových zpráv nebo instant messaging, které často vyzývají adresáta k zadání osobních údajů na falešnou stránku, jejíž podoba je takřka identická s tou oficiální. Stránka může například napodobovat přihlašovací okno internetového bankovnictví nebo e-mailové schránky. Uživatel do něj zadá své přihlašovací jméno a heslo. Tím tyto údaje prozradí útočníkům, kteří je mohou zneužít (např.

Snippet from Wikipedia: Ransomware

Ransomware (jiné názvy: vyděračský software, vyděračský program; angl. ransomware – složení anglických slov ransom „výkupné“ a software) je druh škodlivého programu, který blokuje počítačový systém nebo šifruje data v něm zapsaná, a pak požaduje od oběti výkupné za obnovení přístupu. Některé formy ransomware šifrují soubory na pevném disku (kryptovirální vydírání), jiné jen zamknou systém a výhrůžnou zprávou se snaží donutit uživatele k zaplacení.

Činnost

Ransomware se typicky šíří jako trojský kůň, případně jako červ, vstupující do systému například přes stažený soubor (nejčastěji jako příloha emailu) nebo skrze chybu v zabezpečení (například WannaCry). Program pak zatíží systém: například začne šifrovat data na disku. Více sofistikované typy ransomware zašifrují data oběti pomocí náhodného symetrického klíče a fixního veřejného klíče.

Snippet from Wikipedia: Asymetrická kryptografie

Asymetrická kryptografie (kryptografie s veřejným klíčem) je v informatice typ kryptografických algoritmů, ve kterých se používá dvojice kryptografických klíčů. Algoritmus využívá jednosměrnou funkci, která znemožňuje použití stejného klíče pro šifrování i dešifrování. Tím se odlišuje od symetrické kryptografie, která používá jediný klíč. V asymetrické kryptografii je jeden klíč soukromý (privátní, „tajný“) a druhý veřejný, jehož pravost může být ověřitelná pomocí digitálního certifikátu.

Asymetrická kryptografie umožňuje zajistit nejen důvěrnost (znemožnit čtení nepovolané osobě), ale též autentizaci, identifikaci autora zprávy pomocí veřejného klíče, a autentičnost zprávy, zprávu nemohl nikdo vytvořit ani pozměnit bez vlastnictví privátního klíče. Praktickými příklady použití je zabezpečená webová stránka HTTPS, např.

Poslední úprava: 20.03.2024